Site içeriğiSayfayı yazdırİletişim kur

Arama & Bulma

"Hıtta" mağfiret, selamet kapısı hadisi

 

 

Peygamber efendimiz hz. Muhammed, Allah’ın duası ve selamı ona ve tertemiz Ehli Beytine olsun, şöyle buyurmuştu:

 

“ Ehli Beytim aranızda İsrailoğulları’nın mağfiret kapısı gibidir. Her kim o kapıdan geçerse kurtulur.”

 

Bu mübarek hadisin önemini daha iyi anlamak için, İsrailoğulları’na ihtisas edilen bu mağfiret (Hıtta) kapısı hakkında beyan yapmak gerekir.

Şanı yüce Allah Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurmuş:

“ Bir vakit şu şehre girin , nimetlerinden , nerde dilerseniz bol-bol yeyin, kapısından secde ederek girin, burası Hıtta deyin ki hatalarınızı bağışlıyalım; zira biz , iyi davrananlara fazlasıyla vereceğiz, demiştik.”  Bu ayet iki yerde geçmektedir: Bakara suresi: 58 ve A’raf suresi: 161

 

Ayetlerde zikredilen “Hitta” kelimesinin anlamı, tefsir kitaplarında : “Bizden günahlarımızı indir”  olarak verilmiştir . Ayetlerde zikri geçen şehirin, Kudüs veya Eriha olduğu kaytedilmiştir. Bu iki şehirin giriş kapıları vardı. İsrailoğulları işledikleri hatalar yüzünden, ceza olarak 40 yıl aynı bölgede daire şeklinde sahrada dolaşmışlardı. Daha sonra Allah onları afetmek için bu kapıdan ona secde ederek ve ondan mağfiret dileyerek şehire girmelerini istemişti.

İsrailoğulları’ndan günahlarının ve hatalarının giderilmesi ve bağışlanmaları için bu kapıdan secde ederek geçmelerinin istenmesi ile Ehli Beyt’in bu kapıya örnek gösterilmesi arasındaki ilgi nedir ?

Bilindiği gibi İsrailoğulları peygamberlerine itaat etmemişlerdi. Hz. Muhammed vefatından sonra ümmetinin çoğunluk olarak itaatinden çıkacağını iyi biliyordu. Bu yapılacak muhalefetten, günahlardan kurtulmak isteyenler, Ehli Beytin kurtuluş ve mağfiret kapısından içeri geçmeleri istenmiştir. Ehli Beyt selamet yeridir. Ehli Beyt mağfiret yeridir. Ehli Beyt Allah’a doğru yönelmenin yurdu ve kapısıdır. Ehli Beytin kapısından secde ederek girmek gerekir.

“Secde” edilmesi neden istenmişti ?

Ehli Beytin kapısından geçenler, Ehli Beytin yüceliği önünde diz çökerek, kabullenerek geçmeliler. Ehli Beytin onların kurtarıcıları olduklarını samimi bir şekilde kabullenerek ve onlara gereken saygıyı ve sevgiyi göstererek içeri girmelidir. Bu saygı ve sevgi Ehli Beyte itaat edilmesi içindir. Ağızdan çıkan bir laf gibi olmamalı. Kalbin derinliklerinde saygı, itaat ve sevgiyi, hayatın , yaşamın içinde Ehli Beyte karşı tecelli ettirilmesi gerekir.